Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Ako sa vyhnúť svalovým kŕčom


, ,

    361 0  

Rate this post

                Svalovým kŕčom sa často nevyhnú ani skúsení bežci. Prídu nečakane a vedia nás poriadne potrápiť. Ako proti ním účinne bojovať ?

 

 

Kŕče vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd, až minút. Ich periodicita je nepravidelná a v extrémnych prípadoch môže počas kŕču prísť k poškodeniu svalového tkaniva.

Pred začatím tréningu je dôležité správne rozcvičenie sa. Je dôležité pre prekrvenie svalov, kedy sa môžete vyhnúť kŕčom v nohách.  Taktiež netreba zabúdať na kvalitný strečing počas rozcvičky.

Počas tréningu strácate tekutiny, kvôli čomu dochádza k dehydratácii organizmu. Zvyšuje s atak riziko vzniku kŕčov najmä v oblasti lýtok. Vaše telo nie je schopné sa ochladiť bez správnej hydratácie a tak sa kyslík nedostáva v plnej miere do svalov. Pred behom sa odporúča vypiť aspoň pol litra vody. Odporúča sa, sledovať si koľko vody ste počas behu stratili a to tak, že sa odvážite pred behom a taktiež aj po ňom. Hodnoty by mali byť rovnaké.                                                            

Aktívne dopĺňanie draslíka, horčíka a vápnika pomôžu vašim svalom k lepšej kontrakcii a vaše nervy dostanú lepšie impulzy. Hlavne dostatočný príjem magnézia zabraňuje vzniku kŕčom. Dobrým zdrojom potrebných látok sú tiež banány alebo slané občerstvenie – tie doplnia sodík a draslík. Praktické sú aj tabletové formy výživových doplnkov s dobrou vstrebateľnosťou.

 

                                                                                       Marathon Time – Ca + Mg + Zn, 60 tabliet

                                                                                          Prispievajú k správnej látkovej premene

 

Športová masáž vám môže pomôcť zabrániť vzniku kŕčov v nohách. Uvoľňuje sa svalové napätie, preťahujú sa svaly a stimuluje sa krvný obeh. No samozrejme nie je vždy  nutné ísť do sauny, na plaváreň, alebo na masáž. Stačí aj striedanie teplej a studenej vody doma pri sprchovaní, alebo si natrieť dolné končatiny hrejivým/chladivým krémom.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.