Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Inov-8 vynovil Trailroc a prichádza s Race Ultra


, , , ,

    2624 0  

Rate this post

Značka Inov-8 patrí k lídrom na trhu s minimalistickou trailovou obuvou. Najobľúbenejšou je aj u nás rada Trailroc, ktorú využíva množstvo trailových a krosových bežcov. Pozreli sme sa na novinky v tejto rade a na to, čo značka pripravuje na jar.

Ak ešte nepoznáte Trailrocy, potom vedzte, že sa jedná o skvelé minimalistické topánky stavané na dlhšie trate a tvrdšie podmienky. Zabeháte si s nimi v lese, ale aj v náročnejšom horskom teréne. Charakterizuje ich ľahkosť, pohodlnosť, bezšvový, priedušný a nenasiakavý zvršok, širšia predná časť a unikátna podrážka. Produktový rad zastupujú štyri základné topánky rozlíšené číselne podľa gramáže.

[Not a valid template]

Trailroc 150, vážiaca len 150 gramov, je najľahšou trailovou topánkou vo svojej triede. Spolu s topánkou Trailroc 235 majú nulový drop, čo znamená, že špička je v rovnakej výške ako päta. Najpredávanejšia topánka Trailroc 245 má sklon 3 mm a rad uzatvára masívna lahôdka pre ultra behy – Trailroc 255 s dropom 6 mm.

Inov-8 Trailroc Tri-C podrážka

Inov-8 Trailroc Tri-C podrážka

Typickou pre Trailrocy je špičková podrážka Tri-C. Tá je vybavená troma zónami zloženými z materiálov rôznych tvrdostí. Predná časť je stavaná na skvelý grip pre beh po lesnom teréne, snehu, štrku alebo blate. Nášľapná zóna je z odolnej gumy pripravenej absorbovať hlavnú záťaž pri behoch.

V strednej časti podrážky v oblasti klenby chodidla je tvrdá časť, ktorá vašu nohu ochráni, napríklad pri nepredvídanom nášľape na kameň. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že tento systém funguje a neraz dopomáha predísť zraneniu.

Medzi ďalšie obľúbené vlastnosti tejto rady patrí vynikajúca trakcia a grip. Tieto papučky s ostrými zúbkami sú ideálne do náročnejšieho térenu. Štrk, piesok, kamene či voda im nevadia, práve naopak, čím horší terén, tým viac ich oceníte.

Vynovený Trailroc

Trailrocy sú na trhu už nejakú dobu a pre bežcov odvádzajú kus poctivej práce. Nie nadarmo našli svoje využitie aj na ultra tratiach ako napríklad Ultra Trail du Mont Blanc alebo Transalpine Run. Vzhľadom na intenzitu ich využívania sa však objavili aj problémy. Práve na tieto reaguje Inov-8 verziou 2014.

Základnou zmenou je uvoľnenie prednej časti topánky, kde dochádza k ohýbaniu nohy. Spevnenie zvršku od šnúrok k podrážke je potiahnuté dozadu a v prednej namáhanej oblasti už nie sú žiadne pevné časti. Cieľom je zvýšiť komfort pri behu a hlavne predísť častému problému v pôvodnej verzii, kde dochádzalo k trhaniu materiálu. S tým súvisí aj to, že ochrana proti zakopnutiu bola posunutá viac dopredu, aby nezavadzala v časti ohybu.

Samotná sieťovina na povrchu topánky bola takisto pozmenená. Je odolnejšia, no menej priedušná a pôsobí viac umelo. Rozdiely medzi pôvodnou a novou verziou sú ľahko rozoznateľné už na prvý pohľad, posúďte sami.

Trailroc pred inováciou

Inov-8 Trailroc 245 pred inováciou

Trailroc po inovácii

Inov-8 Trailroc 245 po inovácii

Topánka by teda mala zniesť viac a kombináciou týchto zmien by mal byť odstránený asi najčastejší problém, ktorý sa objavoval pri dlhodobom využívaní. Zvršok sa vtedy zvykol predierať po stranách práve v miestach ohybu.

Novinka Inov-8 Race Ultra

S narastajúcou popularitou trailových a ultra behov rastú aj požiadavky vytrvalcov. Čím ďalej tým viac bežcov sa vydáva na náročné ultra trate, horské alebo prekážkové behy.

Inov-8 na tento trend odpovedá novinkou Race Ultra. Predstavuje ju ako svoju vôbec prvú ultra topánku a teraz dobre čítajte – „ktorá si dáva tvrdé míle na raňajky.“ Nuž tomu sa hovorí dôvera vo svoj produkt.

inov-8 race ultra 290 prehľad

Inov-8 Race Ultra 290 prehľad

Race Ultra 290 bola na trh uvedená v júni a spája všetko, čo Inov-8 ponúkal doteraz. Je to prvý produkt Inov-8, ktorý je prezentovaný ako skutočne univerzálny. A je vidno, že v Inov-8 vedia čo robia. Race Ultra už získali cenu ISPO 2014 v Mníchove na najväčšom športovom veľtrhu v Európe v kategórii výkonnostná obuv.

Topánka má netradičný drop 8 mm a je stavaná na dlhé ultra preteky. Samozrejmosťou je ľahkosť, vysoká odolnosť a výborné pruženie. Podrážka má tradične kvalitný grip, no narozdiel od Trailrocov si poradí aj na tvrdom alebo asfaltovom povrchu. Podobne ako séria Trailroc, aj Race Ultra má trojzónovú podrážku.

Inov-8 Race Ultra podrážka

Inov-8 Race Ultra podrážka

Okrajová časť je vyrobená z mäkšej kontaktnej zmesi a zabezpečuje trakciu na tvrdšom, kamenitom a vlhkom podklade. Stredná časť je vyrobená z tvrdšej zmesi a jej účelom je udržiavať efektívny kontakt s povrchom a chrániť chodidlo. Zadná časť v oblasti päty je z najtvrdšieho materiálu a napomáha došľapovej stabilite pri behu aj na tvrdom podklade. K tomu prispievajú aj znížené štuple, ktoré majú len 4 mm, zatiaľčo u Trailrocov sú o 0,5 mm vyššie.

Zaujímavo je riešené aj orientovanie štuplíkov. V prednej časti su nasmerované do zadu a sú prispôsobené pre stúpania, v zadnej je to naopak. Štuplíky sú nastavené dopredu a sú pripravené pre klesania.

Špecialitou pre Race Ultra je aj návlek, ktorý nemá gumičku pre prevlečenie pod topánku, ale prichytáva sa priamo na ňu. Upínanie je veľmi jednoduché a výhodou tohto riešenia je, že blato alebo sneh sa vďaka nemu nedostávajú do topánky. Celkovo je táto topánka výbornou voľbou na akýkoľvek beh do prírody. S Race Ultra nemusíte riešiť, aký vás čaká terén, poradí si so všetkým.

Na jar by sa mohli objaviť ďalšie topánky zo série Race Ultra a to 270 s dropom len 4 mm. Už teraz je jasné, že sa máme na čo tešiť. Na záver si pozrite videá, ktorými Inov-8 predstavuje svoju novinku. V prvom si topánku 290 vyskúšal ultrabežec Ray Zahab, druhé je upútavkou na 270.

Článok sme pripravili v spolupráci s obchodom behnaboso.sk, ktorý sa špecializuje na minimalistickú obuv. Ak ste dostali chuť zabehať si v Trailrococh alebo Race Ultra, navštívte ich sekciu s obuvou Inov-8.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.