Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Penový masážny valec najlepší priateľ bežca


, , ,

  Video   17453 1  

Rate this post

Penový valec alebo foam roller je pomôcka, ktorá by nemala chýbať vo výbave žiadneho bežca. Prečítajte si prečo.

Penový valec bol ešte donedávna medzi bežcami pomerne neznámy, v poslednej dobe ho však čoraz viac vídať vo výbave. Za vynikajúcu regeneračnú pomôcku ho označuje množstvo expertov a spomenutý bol aj na festivale Hory v teniskách.

Valec je jednoducho povedané určený pre masírovanie (automasáž) svalov a šliach. Správne cvičenie napomáha zdravému vývoju svalovej štruktúry a taktiež urýchľuje regeneráciu unavených svalov. Niet preto divu, že sa stal trendom a siahajú po ňom aj bežci.

High-tech v malom

Masážne valce sa vyrábajú zo špeciálnych moderných polyetylénových materiálov, peny a gumy. Môžu byť plné alebo vystužené a majú ďalšie špecifické vlastnosti ako odolnosť a nárazuvzdornosť.

Vzhľadom na typické rozmery valcov môžeme povedať, že ide o skĺbenie high-technológií v malom prevedení.

Samozrejmosťou je úplna zdravotná nezávadnosť a antialergický povrch, valce sa preto využívajú aj v klinickom prostredí. Patria k veľmi dôležitým pomôckám pri rehabilitáciách a pri liečbe rôznych zranení.

Rolovanie iba určitej časti tela po penovom valci spôsobí hĺbkovú kompresiu, ktorá pomáha roztiahnuť časom vzniknuté svalové uzlíky.

Jednoducho vysvetlené, sval je ako šnúrka, ktorá keď sa zauzlí, je kratšia. Ak zatiahnete za oba konce, uzol sa stane ešte pevnejším, a preto je dôležité uzlík riešiť osobitne a „rozuzliť“ ho na mieste jeho vzniku. Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

Pôvodne valec využívali skôr odborní fyzioterapeuti a profesionálni športovci, dnes je však obľúbenou pomôckou aj pri jóge, pilatese a strečingu.

Masírujú sa svaly, nie kĺby

Princíp, na ktorom valec funguje je založený na stimulácii a hĺbkovom pôsobení na daný sval alebo šľachu. Masírujú sa pritom práve tieto časti, ale nie kĺby alebo kosti.

Pre lepšie pochopenie je dobré pozrieť si inštruktážne videá a ďalej to už môžete vyskúšať na sebe. Cvičenie nemusí byť vždy príjemné (podobne ako masáž alebo strečing), prípadná bolesť však musia byť v norme.

Na obrázku sa môžete pozrieť koľko rôznych cvikov je možné s valcom vykonávať. Po zadaní ich anglických názvov na Youtube nájdete množstvo videí so správnou technikou cvičenia. My sme pre Vás vybrali aspoň dve.

cviky valec

rôzne cviky s valcom

základné techniky cvičenia

pokročilé techniky cvičenia

Veľa muziky za málo peňazí

Pri hľadaní penového valca na trhu narazíte na niekoľko typov. Od hladkých valcov s výplňou, až po vrúbkované s výstužou.

Cvičiť môžete s ktorýmkoľvek, my fandíme valcom s vrúbkovaním. Valce sú cenovo naozaj veľmi dostupné a cvičenie s nimi Vás veľmi neobmedzí. Povaľkať sa na nich môžete aj pri telke alebo v rámci strečingu po behu.

O tom, že valce nepotrebujú prakticky žiadnu údržbu, asi hovoriť ani nemusíme. Hlavne musíte dávať pozor na to, aby valec neostal stáť niekde v rohu miestnosti a zbytočne na neho nesadal prach.

Valec má totiž potenciál stať sa Vaším najlepším bežeckým kamošom. Využite ho.

Naši favoriti

Pozreli sme sa do aktuálnej ponuky obchodov a vybrali sme pre Vás našich favoritov. Už nech si vyberiete akýkoľvek masážny valec, veríme, že sa stane Vaším každodenným parťákom.

Body Solid Pilates

Tento valec je asi najkrajšou ukážkou toho, že v jednoduchosti je krása.

Na tomto valci môžete cvičiť celkovú flexibilitu tela. Je ideálny pre cviky s rovnováhou, silové tréningy, domáce tréningy alebo tréningy fyzikálnej terapie.

Body Solid Pilates

Valec je vyrobený z EPE peny. Orientačná cena: 35 eur.


Kúpiť si môžete tu
.

Valec inSportline EVAR

Vďaka penovým vrúbkam môžte valec využívať aj na uvoľnenie svalov, hĺbkovú masáž alebo stabilizačné cvičenia.

Okrem bežne vykonávaných cvikov môžte využiť penový valec k precvičovaniu telesného stredu (jadra) a tým výrazne posilniť stabilizáciu svalstva v oblasti trupu a panvy.

Valec inSportline Evar

Metóda tohto cvičenia pomáha pri odstraňovaní bolestí chrbta a kĺbov a dochádza k spevňovaniu postavy.

Tento valec Vás výjde na zhruba 30 eur.

Kúpiť si ho môžete tu.

Masážny valec Laubr Roller

Náš absolútny favorit v cenách už od 20 eur!

Vonkajší reliéfny povrch pri cvičení masíruje telo a zaisťuje hlbšiu a presnejšiu svalovú stimuláciu.

Valec laubr roller

Valec je určený k zlepšeniu stability a koordinácii pohybu, urýchleniu zotavenia po tréningu, znižuje riziko zranenia, zvyšuje prietok krvi v tele a urýchľuje liečbu poranenia.

Kúpiť si ho môžete tu.

Valec inSPORTline Prymeo

Posledný kúsok, ktorý sme vybrali do tohto článku je opäť značky inSPORTline.

Valec inSportline Prymeo

Má podobné využitie ako predošlý valec a cvičenie s ním môžete sledovať aj v hlavnom videu. Cenovo sa tento valec pohybuje okolo 25 eur.

Kúpiť si ho môžete tu.

Využívate už masážny valec? Dajte nám tip na model, ktorý máte doma alebo na cviky, ktoré Vám pomáhajú.Komenty
  1. Ahojte. Dali ste sem rôzne valce, no u mňa jednoznačne najlepši je Blackroll, nemecká výroba. Mám ho už ani neviem ako dlho. Mne vyhovuje najtvrdší Blackroll Pro, trénujem 3x v týždni, no valcujem sa každí deň 🙂 dobré cviky a vysvetlenie čo to vlastne je som našla na http://protrening.sk/ako-cvicit-na-blackroll-valci-zaklady-masaze/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.