Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Pretože behať v zime sa oplatí !


, , ,

    397 0  

5 (100%) 1 vote

Napriek tomu, že je vonku o nejaké tie stupne menej a že sa niektoré rána zobúdzame do krajiny prikrytej bielym snehom, naše tréningy to nijako neobmedzuje. Prečítajte si aké výhody so sebou prináša behanie v zime a na čo si treba dať pozor.

 

PREČO BEHAŤ V ZIME ?

Viete o tom, že pri behaní v zime spálite o 15% viac kalórií ako keby ste šli do fitka na bežiaci pás ? Taktiež vzhľadom na vyššie energetické nároky vám beh v zime pomôže rýchlejšie schudnúť. Posilňujete váš imunitný systém, srdce a najmä pľúca. Váš metabolizmus naberie na rýchlosti a tak zlepší vaše trávenie. Zahrejete sa a dodáte telu energiu. Beh sa už od pradávna považuje za jeden z faktorov šťastnejšieho života. Vaša dobrá nálada vám pomôže predísť zimnej depresii. Zbavíte sa stresu a lepšie využijete dlhé zimné večery.

 

 

VHODNÁ TRASA

Vzhľadom na vyššie spomínaný sneh, môže byť výber vhodného terénu obtiažnejší no o to dôležitejší. Dopredu si naplánujte trasu a zvoľte radšej neodhrnuté cesty či už v lese alebo v parku. Hrozí omnoho menšie nebezpečenstvo šmyku a taktiež dopad do snehu je mäkší a pružnejší. Trasu si naplánujte tak, aby ste vydržali bežať až domov a vydýchali sa v teplejšom prostredí ako je to vonku.

 

ROZCVIČKA

V chladnom počasí je zahriatie organizmu veľmi dôležité, keďže je rozdiel teplôt vonku a vo vnútri výrazne väčší. Vďaka rozcvičke ušetríte telu obrovský šok spôsobený teplotným rozdielom. Správne zahriatie znižuje riziko zdravotných problémov a je šetrné k vášmu organizmu. Rozcvičte sa už doma. Stačí  niekoľko výskokov alebo drepov.

 

OCHRANA TVÁRE

Pred vybehnutím je dobré si opláchnuť tvár studenou vodou aby si rýchlejšie zvykla na teplotný rozdiel. Po osušení ju dôkladne premastite mastnejším krémom. Snažte sa nevynechať žiadne miesto, ktoré nie je chránené oblečením. Existujú aj mnoho špeciálnych  krémov, ktoré chránia pre mrazom a omrzlinami – väčšinou sú to tie, ktoré obsahujú koenzým Q10. Nezabúdajte ani na pery, pretože od chladného počasia majú väčšiu tendenciu popraskať. Je dobré zo sebou nosiť regeneračný balzam určený primárne do chladnejšieho počasia. Ak sa obávate chladného vzduchu veľmi dobrou voľbou je pre vás multifunkčná šatka, ktorou si môžete zakryť nos a ústa a tak dýchať teplejší vzduch a predísť priamemu styku s chladným počasím.

 

Multifunkčná šatka do každého počasia

 

PITNÝ REŽIM STÁLE V HLAVNEJ ÚLOHE

Aj keď je vonku mínus, dehydratácia organizmu  hrozí rovnako ako v lete. Telo sa zahrieva a odvádza pot takisto aj v chladnejšom počasí. Je dôležité, aby ste prijímali tekutiny v dostatočnom množstve. Napite sa pred behom a po dobehnutí. V prípade dlhšieho tréningu si zoberte vodu so sebou a pite pravidelne. Vyhýbajte sa studeným nápojom, zvoľte radšej vlažné nápoje alebo mierne teplý nesladený čaj.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.