Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Saša Kárniková: „Nechcem súperiť, chcem spájať“


,

  Video   2916 1  

4.3 (86.67%) 3 votes

Najbližších niekoľko víkendov Vám plánujeme spríjemniť rozhovormi s bežeckými osobnosťami, našimi priateľmi.

So Sašou Kárnikovou sme sa naposledy rozprávali ešte v septembri 2014 po We Run Prague. Za runTV sa pýtal Pepe.

Rozhovor pre runTV. Čo na to povieš? Zvykáš si na slávu?

Myslím, že s rozhovorom nebudem mať problém, len záleží od Tvojich otázok 😀

Sláva? Ja nie som slávna, len možno ma pozná a vníma trošku viac ľudí v komunite bežcov. Minulý rok som vyhrala na najväčšom bežeckom portáli behame.sk Súťaž o najsympatickejšiu bežkyňu 2014.

Užila som si svojich 5 minút slávy 🙂 Ale zas veľmi ma poteší, keď na pretekoch niekto vykríkne moje meno a povzbudzuje ma.

Niekedy naozaj ani neviem, že kto to je a nestihnem ani poďakovať a ani sa aspoň usmiať ako poďakovanie.

karnikova 01

Akú si mala bežeckú sezónu? Pochváliš sa nejakými úspechmi? Alebo ešte sezóne nie je koniec?

Bežecka sezóna bola vcelku dobrá. Podarilo sa mi zabehnúť osobák na polmaratón 1:46:27 a minulý týždeň osobák na 5 km 21:34.

Ešte by som si chcela zlepšiť čas na 10 km, ale neviem či to stihnem. Ako bonus sa zadarilo stáť 4x aj na bedni, z čoho som mala neskutočnú radosť 😀

Ked porovnáš Sašu z pred roka, kam si sa ako bežkyňa posunula?

Beh je len moje hobby, ale samozrejme, že každý človek sa chce posúvať ďalej, prekonávať sám seba. Mám to v sebe aj ja, takú zdravú súťaživosť.

Minulý rok som už na svoj druhý polmaratón trénovala podľa tréningového plánu, ale nie som ten typ človeka, ktorý sa vie sám vytrápiť na intervalových a tempových tréningoch.

Od mája trénujem v klube AKV Bratislava, čo mi veľmi pomohlo a posunulo ma ďalej, začala som si viac veriť.

Nedávno sme na stránkach mali rozhovor s bratislavskými Lunar Runners. Poznáš ich a čo povieš na nočné behy?

Poznám pár ľudí čo s nimi behajú, registrujem ich na FB, ale nebola som s nimi ešte ani raz behať. Mám trošku rešpekt pred nočným behaním.

V skupine ľudí ešte áno, ale sama by som sa bála. Ale na druhej strane mám veľmi rada preteky Night Run vo Vysokých Tatrách, na Donovaloch aj v Bratislave.

karnikova 02

Nočné behy sú podobne ako Zimná bežecká séria spríjemnením inak náročnej zimnej prípravy. Ako sa budeš pripravovať v zime?

Ešte som sa nebavila s trénerom presne o mojej zimnej príprave, ale určite budem behať objemy a kopce.

Teším sa na sneh a behanie v lese po snehu. Keď je sneh, tak nepočúvam hudbu pri behaní, ale zvuky, ktoré vydávajú moje tenisky na snehu.

Chystáš sa na Zimnú bežeckú sériu? Termíny sú známe už dlhšie, no nie každý chce počas zimy pretekať. My sa tam napríklad chystáme, no skôr zabaviť sa a stretnúť ľudí.

Možno Ty máš iné plány? Myslíš už na budúcu sezónu?

Zimnú sériu by som chcela odbehnúť celú. Minulý rok som bola zranená, tak sa mi podarilo štartovať len raz.

Budúcu sezónu začnem určite polmaratónom na jar a pokračovať budem pretekmi do 10 km. Chcela by som behať budúci rok viac v lese ako na betóne.

karnikova 03

Ženy sú považované za krehšie pohlavie, ale pri vytrvalostných pretekoch dávajú neraz chlapom na frak.

Zažili sme to aj na Východniarskej stovke, kde muži odstupovali rad radom, ale obidve ženy zo štartovej listiny 122 km trať aj zdolali.

Celkom sa tam o tom debatovalo. Čo si o tom myslíš Ty?

Tak toto práve nie je moja parketa. Obdivujem všetkých ultrabežcov, neviem si predstaviť, že by som odbehla vkuse viac ako 30 km. Môj rekord je 23,7 km.

Je potrebné mať natrénované, ale veľa robí aj hlava a tá moja ešte nespracovala naraz toľko km.

Myslím si, že ženy išli na ten pretek viac s hlavou, chlapi prepálili začiatok, ale pri takej dĺžke trate je ešte veeeeľmi ďaleko do cieľa, tak nie je iná šanca ako skončiť.

Aj na Košickom maratóne mohli ženy štartovať prvýkrát až v 80. rokoch. V zahraničí je bežné, že je ich v štartovom poli polovica.

U nás sa to postupne zlepšuje, na MMM to bola teraz tuším tretina, ale na menších behoch je to často menej ako 10 %. Mali by ženy viac súťažiť?

Tu v Bratislave a okolí je zastúpenie žien na pretekoch vyššie. Tu sa už dievčatá neboja pretekať.

Viem, že máš aj rodinku a ani zvyšku sa nevyhýbajú športové úspechy.

Áno, mám dve deti. Už nie sú malé, tak mám viac času sa venovať behaniu. 14-ročný Samuel je viacnásobný Majster Slovenska v plávaní a Jakub hraje od 5 rokov futbal za ŠK Slovan Bratislava.

Od malička boli vedení k pohybu a obaja si vybrali svoj šport. Som na nich pyšná a dúfam, že sa im bude dariť čo najdlhšie.

karnikova 07

Spustila si nový projekt #karnikovaRUN – povieš o tom viac? Inšpirovala si sa alebo je to Tvoj nápad?

Je to taký spontánny projekt viacerých ľudí. Nejak sa to nabalilo jedno na druhé.

Ja som človek, ktorý má rád okolo seba pozitívnych, dobre naladených ľudí. Keď som začala behať, tak sme boli taká super štvorka bežcov (pozdravujem Katku, Peťu a Paliho) a nejako postupne sme sa rozrástli na partiu ľudí, ktorá spolu absolvovala preteky a výklus cez týždeň.

karnikova run

Vždy sme sa radi fotili a bol okolo nás trošku rozruch. Na FB je veľmi aktívna najvačšia skupina bežcov na SK pod názvom iRun.

Do tejto skupiny som pár krát poslala status, že kto si pôjde so mnou zabehať a mala som vždy parťáka na tréning. Tak sme s kamoškou Oktaviou zorganizovali spoločný tréning v nedeľu dopoludnia a na naše prekvapenie nás bolo 9.

Ďalší týždeň sme skúsili s Vladom zas a bolo nas zas 9, na ďalšom už 12 a na poslednom 34 bežcov. Hneď na prvý tréning prišiel medzi nás Daniel aj so svojou slávnou GoPro kamerou a zrazu sme nemali len fotky z behu, ale aj nádherné video.

Hlavná myšlienka je spájať bežcov, vytvoriť niečo pravidelné, kde sa stretneme a zabehneme si vždy inú trasu, aby to nebolo monotónne, lebo napríklad na Železnej Studničke si môže každý zabehať aj sám, ale na Veľkú Homolu sa sama vybehnúť neodvážim. To je už náročnejší a dlhší beh.

Boli sme napríklad v Rakúsku na rozhľadni Königswarte, kde by polovička ľudí určite sama nešla. Posledná akcia s EMKO športový klub na Veľkú Homolu v počte 34 bežcov, 1 biker a 1 pes mala veľký úspech.

#karnikovaRUN na Facebooku

Celý tento projekt je len naša zábava nič viac, veľa ľudí sa pozná cez FB a tu majú možnosť sa spoznať aj osobne.

Čo robíš, keď nebeháš?

Nezabúdam na regeneráciu, 2x do týždňa chodím plávať, do sauny a začala som sa venovať joge. Cítim sa veľmi dobre, odporúčam to každému.

Na záver, akýkoľvek odkaz pre ľudí, ktorí si tento rozhovor prečítajú až do konca?

Je škoda, že sa ľudia hanbia komentovať statusy v skupinách, práve niekedy nabudúce sa môže rozoberať problém, ktorý by zaujímal aj iných a nikto nič nenapíše. Sme zbytočne konzervatívni a keď je niekto trošku viac aktívny, chce ukázať niečo iné, tak všetci naňho ukazujú prstom. Vobec si tým nepomáhame.

Teší ma záujem o náš spoločný tréning. Nechcem s nikým súperiť, že kto má viac členov, skôr chcem spájať už existujúce skupiny bežcov.

Som rada, keď dostanem správu od niekoho, že doteraz behával sám, ale keď videl naše video .tak príde ďalšiu nedeľu a keď príde aj ďalšiu tak viem, že to má význam. BEHAJTE S ÚSMEVOM 🙂

karnikova 06

Fotografie: archív Saša Karniková

Vizitka Saša Kárniková

Meno: Alexandra Kárniková
Dátum narodenia: 27.5.1976
Miesto narodenia: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Povolanie:

Športový klub: AKV Bratislava
Osobný rekord 5 km: 21:36
Osobný rekord 10 km: 47:32
Osobný rekord polmaratón: 1:46:27
Osobný rekord maratón:
Najväčší športový úspech:Komenty
  1. Super. ☺

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.