Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Šikovné čelovky na večerné a nočné behy


, ,

    4759 0  

4.8 (95%) 4 votes

Winter is coming. A tak sme sa po spracovaní článkov o nočných bežcoch pozreli aj na čelovky. Máme pre Vás tipy na niekoľko šikovných lámp, ktoré Vám osvetlia cestu.

Zima prichádza. Legendárna hláška z Hry o tróny má pre bežcov snáď ešte väčší význam ako pre ostatných fanúšikov presláveného seriálu. So zimou a tmou sa musia vyrovnať všetci, čo sa chystajú trénovať aj v túto časť roka.

Na beh v noci a špeciálne v zime je potrebné dobre sa pripraviť – v prvom rade psychicky. Ďalej sa zíde vhodné oblečenie, o to viac, ak s behom začínate na jeseň alebo v zime. No a bez čelovky ďaleko nezájdete. Ibaže by ste vybiehali počas obednej prestávky.

Ako vyberať čelovku?

Čeloviek je dnes už na trhu neúrekom. Líšia sa svietivosťou, dosvitom, výdržou, funkciami, napájaním, váhou a samozrejme cenou.

Štandarne čelovky ponúkajú tri základné režimy – 100 % alebo 50 % svietivosť a blikanie. Lepšie modely pridávajú červenú diódu, indikačné diódy pre stav batérií, alebo super svietivé diódy na ďaleký dosvit.

Drahšie modely Vás rozmaznajú vychytávkami ako posuvná rozptylka, vďaka ktorej si môžete meniť uhol osvetlenia z úzkeho na široký. Niektoré modely nie sú napájané klasickými AAA batériami, ale majú externý zdroj alebo sa dobíjajú cez USB.

Pre výber čelovky je najdôležitejšie určiť, akým spôsobom ju budete využívať. Na behy po meste, kde je viditeľnosť aj v nočných hodinách celkom slušná, Vám postačia aj základné varianty a.k.a „svetlušky“.

Do lesov, kam svetlo prenikne už ťažšie, sa oplatí vyzbrojiť lepším modelom, ideálne odolným voči dažďu. Pokiaľ sa nechystáte na nočné šprinty a nebeháte osamote (silno neodporúčame neskúseným bežcom), aj tu sa dokážete zmestiť do 30-40 eurového rozpočtu.

Profíci väčšinou vsádzajú na drahé modely s extrémnou výdržou (nielen batérie), halogénmi, reaktívnym nasvecovaním alebo funkciami ako super boost, kde čelovka na krátku dobu „ožiari“ okolie. S týmto opatrne, aby ste čelovku neprehriali (často Vám to čelovka ani nedovolí).

Cena profesionálnych lámp s ľahkosťou prekročí sto eur.

Pri výbere je ešte celkom dobré zamyslieť sa aj nad tým, ako často pobežíte v tme. Pre rekreačné využitie nepotrebujete takú odolnú čelovku ako pri náročnej zimnej príprave v prírode.

Spoznajte Lunar Runners (Bratislava) a Nočných bežcov (Košice)

Naše tipy

Trimm Sport

čelovka Trimm Sport
Čelovka Trimm Sport je malá a ľahká čelovka vhodná pre kempovanie, turistiku i horolezectvo. Farebný dizajn v kombinácii s moderným elastickým popruhom ponúka úplne nový pohľad na outdoorové aktivity. Sťahovacie očko v zadnej časti umožňuje užívateľovi rýchle a jednoduché prispôsobenie tesnosti okolo hlavy. Čelovka Trimm Sport ponúka niekoľko módov svietenia. Cena: 12 €.

Emos P3512

čelovka Emos P3512
Štýlová čelovka, ktorá je aktuálne v celkom slušnej zľave. Zdroj svetla 3 W CREE LED dosvit 165 m, doba svietenia 42 hodín, použitie univerzálne. Je vodeodolná, vyrobená z ABS plastu + hliník (Al), napájanie 3 × AAA 1,5 V, hmotnosť 102 g. Cena: 13 €.

Sigma HeadLED

čelovka Sigma HeadLED
Čelovka SIGMA HeadLED je univerzálna čelovka pre beh, cyklistiku aj ostatné oblasti športu. Nízka hmotnosť len 37 g bez batérií, veľký rozsah svietenia 15°, vodeodolnosť a úsporný zdroj svetla (4 LED diódy) s výdržou až 30 hodín zaisťujú všestranné použitie.

Svetlo Sigma HeadLED má naklápací reflektor a dosah až 15 m. Nastaviteľný umývateľný elastický pásik zaručuje použitie pre všetky veľkosti hlavy. Cena: 18 €.

Sigma Mono HL

čelovka Sigma Mono HL

Čelovka SIGMA Mono HL je vysoko univerzálny, moderný a ľahký zdroj svetla pre rekreačné využitie. Samozrejme, že nie je určená len pre bežcov a turistov, ale pre každého a kdekoľvek. Možno ju veľmi ľahko dobiť podobne ako smartphone cez USB.

Nastaviteľný uhol je ideálny pre všetky druhy športov, kde ponúka optimálny svetelný výkon a rovnomerné osvetlenie. Reflexný prúžok začlenený do elastického pásku okolo zadnej časti hlavy poskytuje zvýšenú bezpečnosť pri behu v tme. Vďaka nízkej hmotnosti len 56 g sa jedná o veľmi ľahký produkt, u ktorého si sotva všimnete, že ho nosíte na sebe. Cena: 25,50 €.

BEAL FF150

čelovka BEAL FF150

Ľahká trojdiódová čelovka Beal FF150 so svietivosťou 150 lumenov a dosvitom 60 m. Diódový systém je vyvinutý pre čo najekonomickejšiu prevádzku.

Čelovka vrátane 3x AAA batérií váži len 97 g a je tak vhodná pre všetky druhy aktivít. FF150 ponúka pre jednoduchšie ovládanie 2 tlačidlá, ktoré ovládajú každú diódu zvlášť. Diódy možno rozsvietiť súčasne (Total power), alebo je možné ich pre úsporu využívať jednotlivo. Cena: 32 €.

PETZL Nao E36AHR

čelovka PETZL Nao E36AHR
Na záver a skôr ako zaujímavosť máme pre Vás lahôdku.

Čelovka Petzl prispôsobuje automaticky svietivosť dvoch výkonných LED diód podľa svetelných podmienok a charakteru okolitého prostredia. Je to prvé svietidlo značky Petzl, ktoré používa novú technológiu reaktívneho svietenie REACTIVE LIGHTING: senzor meria a vyhodnocuje okolité svetlo a prispôsobuje množstvo svetla a tvar kužeľa.

Senzor vyhodnocuje množstvo svetla a nastavuje úroveň svietenia dvoch LED diód, jedna dióda je širokouhlá pre osvietenie blízkeho okolia, druhá zaostrená s úzkym kužeľom pre ďaleký dosvit. Kombinovanou reguláciou oboch diód si svietidlo samo pridáva, alebo uberá výkon podľa toho, kam sa práve pozeráte.

Umožňuje programovanie výkonu pomocou softvéru. Ľahko sa dobíja pomocou USB kábla. Svietidlo výborne drží na hlave vďaka systému nastaviteľného hlavového pásku Zephyr. Čelovka váži 187 gramov a jej cena začína na 140 eurách.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.