Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Vytrvalostný tréning


, , ,

    484 0  

Rate this post

Vytrvalostný tréning sa stáva čoraz viac populárnym. Prináša so sebou mnoho plusov pre Vaše fyzické zdravie rovnako ako aj pre to psychické. Skúsme ale nazrieť hlbšie do tejto témy a rozobrať si ju detailnejšie.

 

ČO JE TO VYTRVALOSŤ

Všeobecne sa pod pojmom vytrvalosť rozumie schopnosť organizmu vykonávať pohybovú činnosť dlhší časový úsek bez zníženia intenzity. V športe rozlišujeme rôzne druhy vytrvalosti na základne odlišných faktorov.

LOKÁLNA A GLOBÁLNA

Lokálna vytrvalosť je taká, pri ktorej sa zapojí menej než 1/7 až 1/6 (14-17%) z celkovej svalovej hmoty kostrového svalstva. Za globálnu je zas považovaná taká pohybová činnosť, pri ktorej sa zapája viac než 1/7 až 1/6 svalovej hmoty.

AEROBNÁ A ANAEROBNÁ

Toto delenie je závislé na druhu energetického krytia, kde sa vytrvalosť delí na aerobnú a anaerobnú. AEROB znamená za „pomoci“ kyslíka no ANAEROB ukazuje nato, že pre získanie energie nie je využívaný žiaden kyslík.

DYNAMICKÁ A STATICKÁ

Posledné delenie závisí na druhu svalovej kontrakcie zapojených svalov. Dynamická práca je založená na striedaní svalovej kontrakcie a uvoľnenia ( za dynamickú prácu sa považuje práve beh). Statická svalová práca je vykonávaná bez vonkajších prejavov svalového skrátenia. Pri statickej sa svaly unavia omnoho rýchlejšie ako pri tej dynamickej.

 

Schopnosť vytrvalosti sa skladá z veľkého počtu faktorov, ktoré ju zároveň ovplyvňujú. Prejavuje sa v nej aj ďalšia pohybová schopnosť akou je sila a rýchlosť. Základom športovej špecifickej vytrvalosti je tzv. všeobecná vytrvalosť (VV). Tú môžeme charakterizovať ako schopnosť robiť istú pohybovú činnosť čo najdlhšie. Uveďme si príklad z praxe: atlét, bežec môže VV rozvíjať špecificky behom ako aj nešpecificky a to napríklad jazdou na bicykli. Len dostatočne rozvinutá VV spôsobí zvýšenie celkovej motorickej výkonnosti športovca.

 obrazy-na-platne-cyklistika

VYTRVALOSŤ A NADVÁHA

V dnešnej dobe trpí nadváhou viac ako  18% populácie. Vytrvalostný šport je vhodnou možnosťou zdravého spôsobu odbúravania telesného tuku. Ľudia trpiaci nadváhou by si mali zvoliť športy, pri ktorých nebudú musieť nosiť celú svoju váhu (takýmto športom je napríklad cyklistika a plávanie).Overweight parents with her son running together.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.