Bežec, bežkyňa, počkaj! Neutekaj... :-)

Logo

Radi by sme Ti posielali email s novinkami

Email neposielame viac než dva krát mesačne a z odberu sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.

MÁM ZÁUJEM
mailinfo@runtv.eu
mail0904 087 605

Kĺbová výživa pre bežcov


    6362 1  

4.6 (92%) 5 votes

Bez kĺbov by sme neboli schopní žiadneho pohybu. Kĺby patria k najopotrebovanejším častiam tela a preto by sa nemala podceňovať ich výživa.

S narastajúcim počtom bežcov stúpa aj počet bežeckých zranení. Niektoré z nich sme riešili aj v predošlom článku.

Kĺby a starostlivosť o ne však ľudia väčšinou riešia neskoro, až keď cítia nejakú bolesť. Vhodné je myslieť na svoje zdravie skôr a starať sa o svoje kĺby pravidelne, ideálne ešte predtým než dôjde k vážnejšiemu poškodeniu chrupaviek.

Mnohí výživu chrupaviek podceňujú. Ľudia, ktorí sedia celý deň v kancelárii, sú presvedčení, že ju nepotrebujú. Práve takýto ľudia mávajú problémy častejšie. Je to tým, že sú skoro stále v jednej polohe a nemajú žiaden pohyb.

Samozrejme ani športovci by nemali zanedbávať kĺbovú výživu. Aj auto, ktoré ročne najazdí desiatky tisíc kilometrov, potrebujé kvalitnejší servis a údržbu.

Spoznajte kolagén

Chrupavky v kĺboch sú až zo 40% tvorené kolagénom. O kolagéne ste už určite počuli (minimálne z reklám na kozmetiku), ale niečo o ňom napíšeme aj tu.

Kolagén je skleroproteín, extracelulárna, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov a je zložkou medzibunkovej hmoty v podobe kolagénových vláken.

Kolagén má naozaj veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus. Podporuje prácu buniek a spomaľuje starnutie. Nedostatok kolagénu v tele sa prehlbuje celý život, výraznejšie od 25. roku života.

Je to výsledkom fungovania fibroblastov, ktoré sú tvorcami bielkovín. Tieto poruchy sú spôsobené ničivými účinkami voľných radikálov, ktoré ničia bielkoviny.

Nedostatočné množstvo kolagénu v tele sa prejavuje až v tretej dekáde života, myslieť na to preto treba oveľa skôr. Do 25 rokov je vhodné konzumovať stravu, ktorá zaisťuje správnu výživu.

Dôležitý je tiež zdravý životný štýl, ktorý chráni proti predčasnému starnutiu organizmu.

Nedostatok kolagénu sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Napríklad starnutím kože, znížením pružnosti šliach a svalov, znížením trenia vo vnútri kĺbov a neskôr rôznymi degeneráciami až artritídou.

Kyselina hyaluronová

Hyaluronan (protonizovaná forma kyseliny hyaluronovej) je ďalším doležitým komponentom, ktorý potrebujeme. Nachádza sa v celom organizme, telo človeka obsahuje asi 15 g.

Koža obsahuje asi polovicu celkového množstva, ale v značnom množstve ho možno nájsť aj vo vnútrokĺbovom priestore.

Problém je v tom, že dlho nevydrží. Polčas rozpadu v krvi je nanajvýš päť minút, v koži dvanásť hodín, v chrupavke jeden až tri týždne.

Takmer dve tretiny kyseliny hyalurónovej, ktorú vyprodukuje náš organizmus, spotrebujeme v priebehu jedného dňa. Navyše, čím sme starší, tým jej máme menej. Štyridsiatnik si „vyrobí“ už iba polovicu množstva, ktoré potrebuje.

Kyselinu hyalurónová sa v prípade nedostatku alebo problémov dopĺňa lokálne pomocou hyalurónových injekcií. Lepšie je snažiť sa predísť nedostatku jednak bohatou stravou alebo prípadne kvalitnými doplnkami.

Glukosamín a Chondroitín

Po penovom valci sa zoznámte s Vašimi ďalšími najlepšími kamošmi.

Glukosamín sa používa v kĺbovej výžive, pretože zotavuje poškodené chrupavky a stará sa o rast nových chrupavkových tkanív. Priaznivé účinky Glukosamínu nastupujú tiež proti bolestiam alebo zápalom kĺbov.

Do chrupavky sa dostáva telovou tekutinou stimulovanou pohybom, ochraňuje chrupavku, šľachy, väzy a pôsobí proti bolesti. Konzumácia Glukosamínu zastavuje úbytok kĺbovej chrupavky uvoľňuje stuhnutosť a zvyšuje hybnosť kĺbov.

Glukosamín je odporúčaný pri artróze kĺbu. Pri poškodených kĺboch zastáva 90% účinku v kĺbovej výžive práve Glukosamín HCl.

Chondroitín sulfát je komplexný polydisperzný glikosaminoglykán heterogénnej štruktúry, ktorý tvorí jednu zo základných stavebných zložiek kĺbovej chrupky. To bolo zrejme prvotným impulzom pre jeho podávanie v liečbe osteoartrózy. Na trhu je explózia produktov s touto látkou.

Využiteľnosť Chondroitínu je vyššia a vstrebateľnosť rýchlejšia, pokiaľ je podávaný rozpustený vo vode.

Účinok sa na rozdiel od analgetík u Glukosamínu prejavuje s 4-6 týždňovým a u Chodroitínu s 2 mesačným odstupom. Glukosamín či Chondroitín však pôsobia ešte niekoľko týždňov po ich vysadení. V kombinácii s hydrolyzovaným kolagénom Glukosamín odstraňuje pukanie v kĺboch, bolesti a stuhnutosť.

Najúčinnejšou kombináciou na výživu kĺbov je kombinácia Chondroitínu, Glukosamínu a hydrolyzovaného kolagénu.

Ako prevencia postačí Kolagén. Kým Glukosamín a Chondroitín vyživujú chrupavku, dodávajú jej pružnosť a hladký chod, kolagén chrupavkové tkanivá spevňuje.

Colafit

Asi najčastješie využívaným doplnkom – a to nielen u bežcov – je Colafit. Colafit je čistý kryštalický kolagén typu I s čistotou presahujúcou 99 %.

Colafit

Pomáha chrániť a posilňovať kĺby, dopĺňa kolagén v chrupavkách, udržiava zdravú pokožku a využíva sa aj ako doplnok pri nedostatku kolagénu u mládeže alebo športovcov.

Je prirodzenou súčasťou výživy, pre dosiahnutie efektu sa odporúča užívať Colafit dva alebo tri mesiace každý deň. Ak ste sa s Colafitom ešte nestretli, môže Vás prekvapiť forma v akej sa užíva.

Nejde o tabletky ani tobolky, je vo forme kociek pripomínajúcich vatu. Dobrý Colafit si môžete kúpiť v každej lekárni za pár eur.

Nie všetci lekári a odborníci odporúčaju colafit ako poctivú kĺbovú výživu. Platí to najmä pre aktívnejších bežcov či športovcov.

V tomto prípade sú totiž potrebné aj ďalšie typu kolagénu a doplňujúce látky, ktoré napomáhajú ich vstrebaniu a celkovému účinku.

Nutrend Flexit Liquid

Značku Nutrend Vám určite predstavovať nemusíme.

Nutrend Flexit Liquid

Flexit Liquid je kvalitná tekutá kĺbová výživa s glukosamín hydrochloridom, chondroitín sulfátom, kolagénnymi bielkovinami a peptidami, aminokyselinami, MSM a kyselinou hyalurónovou.

Je to výborná zmes pre doplnenie výživných látok pre kĺby, pre ich pohyblivosť.

Jedno balenie Vám vydrží približne 2 mesiace a výjde Vás na necelých 18 eur. KÚPIŤ NUTREND FLEXIT LIQUID

Weider Joint Caps

Ako druhý sme pre Vás vybrali produkt kvalitnej značky Weider – Joint Caps. Tento doplnok sa podáva vo forme tabliet.

Weider Joint Caps

Weider Joint Caps je silná komplexná kĺbová výživa. Zloženie živín stimuluje produkciu synoviálnej tekutiny (synovialis – vnútorná vrstva kĺbového puzdra vylučujúca kĺbový maz) a tým zabraňuje povrchu chrupavky aby sa opotrebovávala.

Podporuje regeneráciu a pevnosť kĺbov, ktoré sú pri športovaní zaťažované. Tablety obsahujú kombináciu potrebných látok ako je glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM, kyselina hyaluronová. Každý z nich má inú úlohu.

Jedno balenie kapsúl Vám vydrží asi mesiac a v obchode za neho zaplatíte 24 eur. KÚPIŤ WEIDER JOINT CAPS

Pri užívaní doplnkov nezabudnite, že ani jeden z nich nie je všeliek. Počas užívania nezabúdajte prijímať dostatok tekutín (vlastne ako vždy).

Dôležité je ešte pamätať na to, že kolagén v tele nemá efekt, ak máte nedostatok vitamínu C. O úlohe vitamínu C napíšeme v niektorom z budúcich článkov.

Samozrejme o kĺby sa treba starať aj dostatočným pohybom a pomôcť Vám môžu aj cviky alebo jóga. Na záver tohto článku Vám teda prajeme čo najmenej „kĺbových“ problémov a ponúkame oddychové jogínske video 🙂Komenty
  1. Nikde sa nespomína moja najobľúbenejšia a rokmi overená výživa Priessnitz, iné mi nepomohli až tak ako táto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Chcete vedieť čo sa deje v bežeckom svete?

Nechajte nám svoj email. Maximálne dvakrát mesačne Vám pošleme správu s novinkami a zaujímavosťami.
V budúcnosti sa môžete kedykoľvek odhlásiť.